Co je Shiatsu?

Shiatsu je japonská léčebná metoda, v přímém překladu „tlak prsty“. To znamená, že se jedná o způsob ošetření, při kterém ležíte v pohodlném oblečení na zemi (na futonu), v poloze na zádech, na boku nebo na břiše, podle dráhy, kterou zvolím pro ošetření, a relaxujete. Já se vás dotýkám, masíruji, mačkám, prohřívám a protahuji Vás. Uvolňuji napětí a doplňuji energii do „prázdných“ míst. Při takovém ošetření můžete zregenerovat, odpočinout si, zažít příjemné pocity. Občas se mohou dostavit i staré vzpomínky nebo pocity méně příjemné jako je zlost nebo strach. Záleží na tom, co je v nerovnováze, v jaké oblasti se nachází přetlak. Někdy je potřeba uvolnit nahromaděné emoce, jindy organismus podpořit a dodat mu energii. Nemusíte se bát, vaše tělo si samo řekne, co právě teď potřebuje. Já k vám přistoupím s respektem, záměrem léčit a harmonizovat, s otevřeným srdcem a klidem. Podpořím tok energie ve vašem těle, zprůchodním vaše tělo i duši k léčebným procesům, ale opravdový proces léčby se bude dít ve vás tak, jak Vy dovolíte.

 

Učení shiatsu vychází z tradice východní medicíny. Pracuje s teorií pěti elementů, s distribucí energie čchi/ ki v těle, se znalostí energetických center a (meridiánových) drah. Vnímá člověka jako celek, nekrájí ho na „sektory“ jak tomu bývá v západní medicíně. To znamená, že vaše mysl, vnímání, duch i tělo jsou na sobě vzájemně závislé a ovlivňují se. Nerovnováha ducha vytváří nemoc na fyzickém těle a naopak nemoc těla vytváří odpovídající reakci duše. Shiatsu je způsob, jak vyrovnávat tento komplexní systém člověka ve své celistvosti a vést nás ke zdraví a spokojenosti.

 

Máte-li pocit, že vybočujete v životě z rovnováhy, ztrácíte „pevnou půdu pod nohama“ nebo pro sebe chcete něco udělat, rozvíjet se, ošetření shiatsu vám může pomoci. Pokud se snažíte projít životní změnou, nacházíte se v těžké životní situaci, opakovaně se vám vrací zdravotní potíže, necítíte se dobře, doktoři pro vás nemají léčbu (tinitus, gastroenteritida, nespavost atd.), je třeba ošetření několikrát opakovat minimálně po týdnu, maximálně po měsíci. To proto, že shiatsu „nakopne“ samoléčebné procesy, které probíhají několik dní po ošetření (doba i intenzita je individuální). Shiatsu za vás nevyřeší životní situace, ani nevyléčí záhadné nemoci, ale dá vám možnost podívat se na problémy z jiného úhlu, rozpoznat příčiny a možná řešení, najít v sobě motivaci a potřebnou energii pro uzdravení.

 

Takto definuje shiatsu Evropská federace shiatsu, sdružující národní asociace shiatsu v různých Evropských státech:

Shiatsu je autonomní přírodní systém péče o zdraví, který má původ v Japonsku a je ovlivněn čínskými a nově též západními poznatky. Své teoretické a praktické kořeny odvozuje od starodávných filozofických a léčitelských tradic Dálného Východu a celostního chápání života a léčení založených na těchto filozofiích.

Cílem shiatsu je navozovat a podporovat procesy přirozeného sebe-uzdravování, stavu pohody a zdraví a osobnostního růstu, a udržovat tak zdraví skrze vyrovnávání energetického systému jedince. Metodou je používání tlaku a energetických i fyzických dotyků na energetické dráhy a body na těle s cílem vyrovnat oběh tělesné energie (Ki neboli čchi).“

(http://www.shiatsuasociace.cz/index.php?id=78)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *