|

Milujte… všechny!

Poslední dobou jsem příšerný společník. Jsem šťastná, dělám co mě naplňuje, jsem paní svého času a mám skvělýho chlapa… zase! Je to něco přes rok, co jsem byla poprvé na ošetření shiatsu. Na konci mi terapeutka řekla, že srdíčko mám pěkně přetížené. Vysvětlila jsem, že to bude asi tím, že mám jednoho báječného chlapa doma a další mi nadbíhá a já nevím co mám dělat, protože jeden je lepší než druhý. Vyvalila oči a rozesmála se, normálně si totiž všichni stěžují, že je jeden horší než druhý.

Takže jak na to?

Jednoduše mějte klapky na očích a buďte nevyléčitelným optimistou… A teď vážně:

Dívejte se na lidi, vnímejte je a poslouchejte. Vnímejte, kdo skutečně jsou. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky, jak se vyjadřují, co je těší, co je rozčílí a z čeho mají opravdu strach. Když s vámi mluví, poslouchejte a sledujte je. Dívejte se lidem do očí. Všímejte si detailů, jako jsou vrásky od smíchu, nebo starostí, pihy od sluníčka, svědomitě opečované ruce, nebo bolestivě roztrhané záděry, pohyby očí, gesta… Ale nesledujte to úzkostlivě a jednotlivě, ale jako celek. Vše dohromady totiž dává smysl. Nejde tolik o to, co vám člověk říká, ale o to, co vám tím chce sdělit. Zkuste to příjmout a pochopit. Vnímejte, co vám sděluje, nesuďte, pozorujte a nechte se obohatit. Každý kontakt vás obohatí, ať už je příjemný či nikoliv. Někdy vám lidé řeknou něco milého, poradí vám, podpoří vás, motivují, jindy si zas budete muset vymezit hranice, vyzkoušet vlastní integritu a zpracovávání emocí. Ale tak jako tak vás může každý člověk, se kterým příjdete do kontaktu, obohatit.

Nevím, jestli jsem se doposud setkala s opravdu zlým člověkem. Potkala jsem mnoho lidí nešťastných, zahořklých, zmatených a vystrašených, párkrát jsem zahlídla „Boba“ (viz. městečko Twin Peaks), ale ten zas zmizel. Potkala jsem mnohem víc krásných, laskavých, zvídavých, odvážných, citlivých a starostlivých lidí. A většinou to jsou jedni a ti samí. Vždy žasnu, když vidím jak bojují, jak přemáhají své démony, jak přemáhají strach a bolest a znovu věří, žíjí a usilují o lásku a štěstí. Takoví lidé i mě plní vírou, láskou a radostí.

Nechte se naplňovat láskou, radostí a vírou v život od každého, každičkého člověka, né jen od muže, nebo ženy, né jen v baru, nebo na rande. Nechte se okouzlovat příběhy osudů a nekonečnými variacemi osobností. Sdílejte jejich bolest, strach a radost. Vycházejte lidem vstříc a vracejte se zpět k sobě. Dýchejte.

Když lidi opravdu vidíte, zjistíte, že někteří řeší podobné věci jako vy. Přistupují k jiným problémům stejně jako vy k těm svým, nebo naopak stejné problémy řeší úplně jinak. Zjistíte, že se navzájem velice obohacujete, že vás přítomnost toho druhého nadnáší jako voda. Zjistíte, že jim rozumíte a máte pocit, že oni rozumí vám. Přestanete mít strach a otevřete srdce. A pak se stane malý zázrak…

Podobné příspěvky