Kam se poděl ideál věstonické venuše

“Hurá do plavek” aneb fitka jsou plná skoro jako v lednu, večery se hemží běžci a každý má svůj typ na celulitidu a zaručené hubnutí… Kam se poděl ideál Věstonické Venuše nebo aspoň buclaté ženušky 50.let?

Skončil s feminismem. Ideál přizpůsobivé, jemné a na první pohled dobře zabezpečené a rodu schopné ženy nahradily hodnoty jako flexibilita, hbitost, cílevědomost a výkonnost. A tyto hodnoty platí rovnoprávně jak pro ženy, tak pro muže.
Avšak nemusí být osobními hodnotami každého z nás. Ruku na srdce, vzhledem k nárůstu civilizačních chorob, depresí, úzkostí, spánkových poruch a podobně, to možná nejsou ty nejšťastnější hodnoty. A stejně jako hodnoty, ani postava, která je reprezentuje, tedy štíhlá a šlachovitá, nemusí být ideálem každého jedince.

Dalším důvodem je hojnost.
Potravy máme u nás všude více než dost, takže zásoby v našem těle jsou opravdu nadbytečné. Přesto jsou typy postav, které sebezáchovně ukládají každou kalorii a svému nositeli tak stěžují možnost užívat si výhod blahobytu 🙂 .
Na druhou stranu, kdo má takovou postavu, má i právo volby, zda se cílevědomě omezí a bude štíhlý, nebo svůj život pojme plně ve všech ohledech (po vzoru čínského Buddhy). Nelze opomenout ani izolační (ne)výhody tuku, kterým si nemálo kdy tvoříme “hroší kůži”, a za své tělo se doslova schovávame. Stejnou funkci však mohou mít i nadměrně vyvinuté svaly.
A nakonec ideál krásy, který vídáme na stránkách časopisů a přehlídkových molech, tvoří přední módní návrháři, kterými jsou velmi často homosexuální muži. Ti samozřejmě preferují jinošskou postavu po vzoru slavné Twiggy, než obdařenou Kardashian, která si vydobyla slávu a stala se ikonou na vzdory době.
Nebo naopak na zakázku? Tedy zakázku doby vyčerpané věčným shonem a znuděné strohými rachitickými figurami? Stále častěji se objevují XXL modelky a svět jim fandí jako bojovnícím proti přísnému a sterilnímu světu krásy i hodnot.
Bohužel silná obezita je jen druhou stranou mince anorexie. Oba extrémy jsou daleko od rovno-váhy a zdraví, které je čím dál tím těžší si udržet.
Voláme po naplnění a dostáváme prázdné kalorie, ovoce bez vitamínů a doplňky stravy.
Opravdu efektivní řešení tak leží na úrovni těla, duše i ducha.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *